Κυριακή 9 Μαΐου 2010

Ακόμα μια παράταση, ακόμα μια ήττα!

Την ήττα με 90-88 γνώρισε η Παρτιζαν στο μικρό τελικό του Φάιναλ 4, αφού για ακόμα ένα ματς πάλεψε να το στείλει στην παράταση, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη!
   Το ματς στην αρχή φαινόταν αδιάφορο αλλά όσο πέρναγε η ώρα τόσο καλυτέρευαν οι άμυνες και η όποια διαφορά έπαιρνε η ΤΣΣΚΑ, εκμηδενίζονταν σε πολύ μικρό χρόνο κυρίως χάρη στους ψηλούς της Παρτιζάν. Μέχρι που φτάσαμε στο τελευταίο λεπτό όταν και οι Ρώσοι προηγούνταν με 2, αλλα ο Μακάλεμπ στην εκπνοή του αγώνα κατάφερε να ισοφαρίσει. Στην παράταση όσο και αν προσπάθησαν οι Σέρβοι δεν κατάφεραν να πάρουν την τρίτη θέση, κέρδισαν όμως την εκτίμηση όλης της μπασκετικής Ευρώπης!

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-44, 61-62, 78-78, 90-88
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Πασούτιν): Κουρμπάνοφ 3 (1), Σμόντις, Σισκάουσκας 13 (3/5τρίπ., 4ασ.), Χόλντεν 12 (0/6δίπ., 4/7τρίπ., 4ασ.), Βοροντσέβιτς 10, Λάνγκτον 32 (4/6δίπ., 4/8τρίπ., 12/14β.), Κάουν 3, Σοκόλοφ, Κριάπα 17 (1τρίπ., 6ρ., 3ασ.)
Παρτιζάν (Βουγιόσεβιτς): Ρόμπερτς 16 (3/5τρίπ., 8ρ., 6λ.), ΜακΚάλεμπ 12 (0/3τρίπ., 4ασ.), Κέτσμαν 15 (3/5τρίπ., 5ρ., 3κλ.), Μιλόσεβιτς, Ράσιτς 10 (2), Μίτροβιτς, Μπόζιτς 6, Μάριτς 15 (6ρ.), Βέσελι 12 (6ρ.), Ντζέκιτς 2, Βράνες