Σάββατο 8 Μαΐου 2010

Ολυμπιακός - Παρτιζάν 83-80 (στην παράταση) και έφυγε για τελικο!!

Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία κατά τη διάρκεια του αγώνα να τελειώσει το παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι η Παρτιζάν βρήκε την ευκαιρία στο τελευταίο δεκάλεπτο να ανακάμψει και να περάσει με 65-67 μπροστά στο σκορ στα τελευταία δευτερόλεπτα! Το τελευταίο σουτ απο πλευράς Ολυμπιακού το έκανε ο Τεόντοσιτς αλλα το τρίποντο που επιχείρησε βρήκε αέρα αλλά ως από μηχανης Θεός ο Τσιλντρες πήρε το ριμπάουντ και κάρφωσε την μπάλα! Στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο Μακάλεμπ δοκίμασε να τελειώσει το μάτς με ένα τρίποντο αλλά ευτυχώς δεν τα καταφερε!
    Στην παράταση οι ερυθρόλευκοι παρόλα τα καρδιοχτύπια κατάφεραν στο τέλος με της δύο βολές του Τεόντοσιτς,  να πάρουν τη νίκη και να αντιμετωπίσουν την Κυριακή την Μπαρτσελόνα στον μεγάλο τελικό του Φάιναλ 4 του Παρισιού, αφού το σούτ που επιχείρησε ο Ράσιτς στο τέλος (ευτυχώς) δεν βρήκε στόχο,
     Καταλυτική παρουσία στο ματς είχαν οι Τσίλντρες, Κλέιζα, Μπέβερλυ και Σχορτσανίτη ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισαν οι Μακάλεμπ, Μάριτς Βέσελυ και Κέτσμαν (κυρίως για το τρίποντο του προσπεράσματος στο τέλος της κανονικής διάρκειας)